Praca w służbie cywilnej

Praca w służbie cywilnej

Służba cywilna – co to znaczy?

Osoby, które zdecydowały się na pracę w służbie cywilnej, mają za zadanie profesjonalnie, rzetelnie oraz w sposób apolityczny wykonywać zadania w urzędach administracji publicznej. Do Korpusu Służby Cywilnej zaliczane są ministerstwa, urzędy wojewódzkie i skarbowe, izba celna oraz służby mundurowe. Zatrudnieni w jednej z wyżej wymienionych instytucji nie mogą należeć do żadnej partii politycznej.

Aby móc ubiegać się o pracę na stanowiskach służby cywilnej, należy spełnić pewne wymagania. Są to między innymi:

  • posiadanie polskiego obywatelstwa,
  • korzystanie z pełni praw publicznych,
  • niekaralność,
  • posiadanie odpowiednich kwalifikacji,
  • nieposzlakowana opinia.

Służby mundurowe – warunki pracy

Praca w służbach mundurowych przyciąga wielu kandydatów. Młodzi mieszkańcy województwa pomorskiego mogą próbować swoich sił podczas wieloetapowej rekrutacji np. w szkole policji w Słupsku. Praca w wojsku czy policji kusi głównie ze względu na przywileje, jakie przysługują funkcjonariuszom. Jeszcze kilka lat temu mogli oni przechodzić na emeryturę po 15 latach służby. Po reformie emerytalnej należy wykonywać swoje obowiązki 25 lat. Oficerowie, policjanci czy pracownicy straży granicznej muszą liczyć się z pracą zmianową, jak również z zajętymi weekendami oraz świętami. Istotna jest także hierarchiczność. Oznacza to, że wymaga się wypełniania rozkazów przełożonych. Niesubordynacja może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną lub karną. Jak natomiast wyglądają kwestie finansowe? Najniższe uposażenie przysługuje kursantom, którzy przebywają na szkoleniu podstawowym. W późniejszych latach służby pensje znacznie wzrastają.

Praca w służbach mundurowych może przynosić satysfakcję, jednak wiąże się też z licznymi zagrożeniami zdrowia lub nawet życia. Mimo to chętnych nie brakuje.

Biuletyn Informacji Publicznej

Według prawa każdy obywatel Rzeczypospolitej ma prawo do pełnej informacji o działalności organów władzy publicznej (Ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku). Dlatego powstał Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Jest to system stron internetowych, które podają status i formę prawną danej organizacji, przedmiot działania i kompetencje, majątek, jakim dysponuje, tryb działania, sposoby przyjmowania i załatwiania spraw, informacje o prowadzonych rejestrach, ewidencjach.

Napisz komentarz